Badania kontrolne, badania okresowe, ciągle te badania – jak żyć? Jak byliśmy bobasami to rodzice chodzili z nami często na wszelakie badania kontrolne czy też bilanse – dlaczego? Aby dmuchać na zimne i w razie czego odpowiednio wcześniej zareagować. W naszym samochodzie robimy okresowy przegląd techniczny czy regularnie odwiedzamy serwis – dlaczego? Aby nie odmówił nam posłuszeństwa i ewentualnie wcześniej cokolwiek naprawić. O piec gazowy dbamy regularnie aby którejś nocy nie doświadczyć śmiertelnej mocy czadu. Można by tak wymieniać bez końca, więc dlaczego teraz kiedy już jesteśmy dorośli i odpowiedzialni a do tego uprawiamy regularnie sport nie chce nam się zrobić podstawowych badań raz w roku. Dla tych wszystkich malkontentów co twierdzą, że nie mają na to czasu lub mają inne wydatki, poniżej chciałem trochę przybliżyć kwestię tych nieszczęsnych badań. Opisałem dwie opcje – podstawową i wypasioną (ja z takiej skorzystałem). Ceny oparte są o prywatne przychodnie, w których ja się przebadałem.

Opcja podstawowa

Badanie EKG wraz z opisem
Cena: 30 zł
Czas: 15 minut

Badanie moczu + badanie krwi (morfologia + OB)
Cena: 15 + 15 + 15 zł = 45 zł
Czas: 15 minut

Podsumowanie:
Koszty: 60 zł
Potrzebny czas: 30 minut + ewentualny dojazd

Opcja „wypasiona”

Badanie EKG wraz z opisem i wizytą u kardiologa
Cena: 130 zł
Czas: 60 minut

Badanie moczu + badanie krwi

Mocz – badanie ogólne
Morfologia (pełna)
OB
Glukoza
Elektrolity
Lipidogram (cholesterol)
ALT
AST
Kreatynina
TSH
PSA całkowity – dotyczy mężczyzn w „sile”wieku 😛

Zapewne zaraz padnie pytanie dlaczego te badania a nie inne. No cóż lekarzem nie jestem a i publikacji na ten temat znajdziecie w sieci mnóstwo. Ja zaufałem lekarzowi, który po wywiadzie zalecił mi takie badanko 🙂

Cena: 254 zł (z PSA) – dla kobiet i mężczyzn lekko młodszych 210 zł
Czas: 15 minut

Podsumowanie:
Koszty: 340 zł (384 zł z PSA)
Potrzebny czas: 1h 30 minut + ewentualny dojazd

Dodatkowo dla tych co chcą mieć zaświadczenie od lekarza medycyny sportowej (np. aby wyrobić sobie licencje) muszą jeszcze wydać 100-150 zł i poświęcić z pół godziny czasu na wizytę. Na wizytę wymagane jest EKG, morfologia, OB oraz badanie moczu.

No dobra dane już były więc czas na drobne podsumowanie wszystkich tych wyliczeń – aby zrobić podstawowe badania potrzebujemy 60 zł (dwa bilety do kina) i około godziny czasu. Laboratoria są czynne od rana więc wszystko można zgrać przed pracą. Niech mi ktoś więc logicznie wytłumaczy dlaczego raz w roku nie można podjechać przed pracą, wydać 60 zł i zrobić podstawowe badania (wyniki z laboratorium są online). Nie jestem tu od prawienia morałów lub przytaczania ciągle powtarzanych słów naszego trenera „idźcie się przebadać„, ale ludziska kochani zadbajcie trochę o siebie. Dbacie o własne dzieci, samochody i inne gadżety to może nadszedł wreszcie czas aby zrobić przegląd samego siebie.

Ze względu na moją arytmię i fakt, że w październiku robię pełnego IM-a dodatkowo robię holtera – tak na wszelki wypadek.

Do zobaczenia  w laboratorium 🙂